Dom Matki i Dziecka im. Jana Pawła II

Jasieniec Iłżecki Dolny 52,
27-100 Iłża , woj. mazowieckie

tel/fax:
048 616-01-16

całodobowo Domek nr 1 tel. 695 250 162
Domek nr 2 tel. 695 250 161

od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00
Sekretariat tel. 695 250 160

Filia w Starachowicach
tel. 41 274 83 99, 607 581 072


Możliwość dokonywania wpłat
na działalność placówki:
Bank PeKaO S.A. II oddział Radom
Nr konta:
03 1240 3259 1111 0010 0533 3340

Archiwum

Placowka Opiekuńczo-wychowawcza typu socjalizycyjnego

Wychowankowie Domu Matki i Dziecka z filią w Starachowicach po raz drugi wzięli udział już w III edycji Programu „Ubrania od serca” Towarzystwa Nasz Dom we współpracy z marką Vizir. Wszystkie nasze dzieciaki z dużą starannością wypełniły swe wnioski i w rezultacie otrzymały vouchery do sklepu odzieżowego H&M. Podczas wyjazdu na zakupy radość naszych podopiecznych była ogromna, każdy uczestnik programu miał do dyspozycji voucher o wartości 200 zł, który mógł zrealizować samodzielnie wybierając wymarzone dla siebie ubrania. Dziękujemy wszystkim osobom działającym w ramach Funduszu im. Janusza Korczaka, dzięki którym podopieczni placówek opiekuńczo – wychowawczych otrzymują możliwość zakupu ubrań. Ten z pozoru prosty gest znaczy rzeczywiście dla wychowanków bardzo wiele, jako placówka obdarowana cieszymy się, że program charytatywny się rozwija, życzymy całym sercem dalszych sukcesów.

Czytaj dalej

W dniu 03.10.2020 r. podopieczni Domu Matki i Dziecka z filią w Starachowicach wybrali się z okazji pożegnania lata, a tym samym powitania jesieni, na wycieczkę do Marcul. Młodzież w Centrum Edukacji Przyrodniczej zwiedziła Arboretum, wielkie zainteresowanie, zwłaszcza wśród młodszych dzieci, wzbudziły zagrody ze zwierzętami. Podopieczni z ciekawością podziwiali piękne rośliny, największy zachwyt wywołał u dzieci pamiątkowy dąb św. Jana Pawła II, który po 14 latach od zasadzenia pierwszy raz w tym roku zaowocował. Wychowankowie chętnie zwiedzili skansen maszyn rolniczych, zobaczyli starą lokomotywę i wóz strażacki. Młodzież korzystała z urządzeń do ćwiczeń w plenerze, czynnie uczestniczyła w zorganizowanych zabawach: m.in. odbyło się przeciąganie liny, wyścigi w workach, konkurencje na czas.

 

Czytaj dalej

Dzień chłopaka to nieoficjalne święto obchodzone w Polsce 30 września. Dzień ten jest wyśmienitą okazją, by skierować w stronę chłopców miłe słowa i życzenia oraz wręczyć drobny upominek. Dziewczyny z Domu Matki i Dziecka z filią w Starachowicach pod opieką wychowawczyń, cioci Grażyny, Karoliny i Magdaleny przygotowały w tym dniu dla naszych chłopców kilka niespodzianek. Każdy z panów, zarówno duży, jak i mały otrzymał kubeczek z indywidualnym przesłaniem, bądź ramkę na zdjęcia. Po wręczeniu prezentów wszyscy zasiedli do specjalnie dla nich przygotowanego poczęstunku. Nasza młodzież z dużą radością celebrowała ten dzień. Upominki skromne, ale śmieszne przypadły do gustu obdarowanych, a radość i zabawa wypełniła cały dom. Chłopakom dużym i małym życzymy jeszcze raz wszystkiego najlepszego!!!

Czytaj dalej

W dniach od 8 do 13 września wychowankowie Domu Matki i Dziecka z filią w Starachowicach uczestniczyli w rejsie żeglarskim „sprawni niepełnosprawni żeglarze” pod patronatem fundacji Eisenhowera. Podczas tych kilku dni przeżyli niezapomnianą przygodę pływając od portu do portu po zalewie Szczecińskim. Przygodę z żeglarstwem nasza młodzież rozpoczęła od zdobycia wiedzy teoretycznej na temat obsługi i prawidłowego manewrowania jachtem, po czym wszyscy uczestnicy przekonali się w praktyce jak odpowiedzialne, ale i przyjemne jest żeglowanie. Pod opieką prawdziwych pasjonatów żeglarstwa nasza młodzież z ogromną ciekawością chłonęła wszystkie niezbędne wiadomości, a zeszłoroczni uczestnicy wyprawy podnieśli poziom swoich dotychczasowych żeglarskich umiejętności. Podczas czasu wolnego, podopieczni mogli zobaczyć wiele ciekawych miejsc: odwiedzili m. in. Molo oraz „Aleję gwiazd” w Międzyzdrojach, jezioro turkusowe w Wapnicy, a także poligon tajnej niemieckiej broni V3 w Wick.

 

Czytaj dalej

Młodzież z Domu Matki i Dziecka z filią w Starachowicach, która zdecydowała się na udział w tym obozie to sami chłopcy. Bieszczady stanowiły dla nich ekstremalną formę wakacji, na którą się z wielką radością pisali. Wychowankowie odbywali zajęcia w wojskowym umundurowaniu, z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu przy zachowaniu całkowitego bezpieczeństwa. Chłopcy w pobliskim lesie m.in. budowali szałasy, które stanowiły dla nich schronienie, twierdzę do obrony podczas gry. Podopieczni wzięli udział w wielu bitwach paintballowych według licznych scenariuszy. Ponadto uczestniczyli w szkoleniach:

 

Czytaj dalej

Podopieczni Domu Matki i Dziecka z filią w Starachowicach, którzy zdecydowali się na obóz konny, stanowili nieliczną grupę. Program obozu bowiem wymagał wielu wyrzeczeń od uczestników, m.in. bardzo wczesnego wstawania oraz odwagi i zamiłowania do zwierząt, zwłaszcza tak dużych. Wychowankowie niemalże każdego dnia wykonywali czynności pielęgnacyjne przy koniach, takie jak czyszczenie, siodłanie, a także zapoznali się z podstawowym wyposażeniem oraz terminologią jeździecką. Codzienny kontakt z końmi nie był łatwy, musiało upłynąć kilka dni zanim dzieci nabrały pewności siebie, zaufania do instruktora, a także zwierząt.

 

Czytaj dalej

Wychowankowie Domu Matki i Dziecka z filią w Starachowicach chętnie zadeklarowali swój udział w tej tematyce obozu. Ten fakt nie zaskoczył wychowawców bowiem, każde dziecko lubi odkrywać tajemnice. Podopieczni swój pobyt na obozie w pięknych Bieszczadach rozpoczęli od Szkolenia Bieszczadnika, a mianowicie treningu doskonalącego umiejętności tropiciela. Dzieciaki wzięły udział w biegu w workach, wieloosobowym łucznictwie, spróbowali swych sił w strzelaniu z wiatrówki, przeciąganiu liny. Najatrakcyjniejszym punktem obozu dla dzieciaków okazał się paintball, gdzie w pełni umundurowani, aktywnie bawili się z wykorzystaniem różnych scenariuszy gier: m.in. „Zdobądź flagę”, „Ochrona Prezydenta”.

 

Czytaj dalej

W dniach od 10.08.2020r. do 20.08.2020 r. wychowankowie Domu Matki i Dziecka z filią w Starachowicach wypoczywali na obozie tematycznie dobranym pod kątem ich zainteresowań w turystycznej miejscowości Berezka położonej nad potokiem Bereźnica niedaleko Soliny w górach Bieszczadach. Podopieczni podzieleni byli na trzy grupy, na uczestników obozu: Berezka Detektywistyczny Bieszczadzki Tropiciel, Berezka Jazda Konna, Lesko Ski Paintball.

Czytaj dalej

W dniu 24.07.2020 r wychowankowie DMIDz w Jasieńcu Iłżeckim Dolnym z filią w Starachowicach uczestniczyli w wyjściu do Wąchocka. Spacerkiem pokonali trasę nad wąchocki zalew, tam posmakowali regionalnych lodów. Następnie skorzystali z wielu atrakcji, które oferuje ta niewielka miejscowość: trampolin, drążków rożnej długości, a także skateparku. Młodzież mnóstwo energii przeznaczyła na szlifowanie swych umiejętności jazdy na rolkach. Następnie nasi podopieczni zapozowali do zdjęcia z pomnikiem Sołtysa oraz poczytali o nim dowcipy.

 

Czytaj dalej

W dniu 23 lipca 2020 r. wychowankowie DMiDz przeżyli swoją wakacyjną przygodę na starachowickiej strzelnicy Klubu Sportowego „Świt”. Pogoda sprzyjała, więc drogę
do strzelnicy pokonali pieszo. Zajęcia poprowadził instruktor z Klubu Sportowego, który udzielił naszym podopiecznym instrukcji: jak należy regulaminowo obchodzić się z bronią, jak celnie oddawać strzały oraz jak bezpiecznie zachowywać się na obiekcie strzelnicy. Dla większości wychowanków był to pierwszy kontakt z bronią, ale poradzili sobie doskonale. Zajęcia okazały się bardzo emocjonującą zabawą, młodzież miała możliwość sprawdzenia swoich zdolności strzeleckich.

 

Czytaj dalej

W dniu 16.07.2020 r.  wychowankowie Domu Matki i Dziecka z filią w Starachowicach uczestniczyli w całodniowym wyjeździe na Farmę Iluzji w Trojanowie. Park edukacji i rozrywki położony dokładnie we wsi Mościska zaskoczył wszystkich ogromną ilością atrakcji, rodzinną atmosferą i serdecznością ze strony pracowników. Przewodnik, pani Paulina oprowadziła naszych podopiecznych po najciekawszych punktach Parku, zaskarbiając sobie przyjaźń naszych dzieciaków.

 

Czytaj dalej

Dnia 10.07.2020 r. podopieczni Domu Matki i Dziecka z filią w Starachowicach korzystając z pięknej pogody udali się do Ostrowca świętokrzyskiego na Basen „Rawszczyzna”. Obiekt ten posiada baseny zewnętrzne „Rawka Od Nowa”, gdzie nasi wychowankowie mieli do dyspozycji trzy baseny i dwie zjeżdżalnie oraz wodny plac zabaw dla najmłodszych. Wszyscy bawili się wyśmienicie, szaleństwo wodne wydawało się nie mieć końca, nasi wychowankowie uwielbiają pływać, chlapać się i nurkować. Dzieciaki na zakończenie pobytu na basenie ochłodziły się smakowitymi lodami. Wszyscy wrócili bezpiecznie oraz w radosnych nastrojach, jednocześnie stwierdzając, że było świetnie.

 

Czytaj dalej